Pompy ciepła to urządzenia cieszące się coraz większą popularnością. Te ekologiczne systemy grzewcze zapewniają wysoki komfort cieplny oraz wygodę użytkowania. Pompy mogą wykorzystywać energię z powietrza, gruntu lub wody. Wyjaśniamy, jakie są zalety tych urządzeń i czym się od siebie różnią.
Jak działają pompy ciepła?
Najprościej rzecz ujmując, pompy ciepła to urządzenia przetwarzające odnawialne źródła energii. W zależności od potrzeb i możliwości mogą być wykorzystywane do ogrzewania domu oraz podnoszenia temperatury wody użytkowej. Pompy pobierają ciepło z dolnego źródła, to jest z powietrza, wody lub gruntu. Znajdujący się w urządzeniu czynnik chłodniczy umożliwia sprawne skierowanie pobranego ciepła do wybranego obiegu grzewczego, na przykład do klasycznych grzejników.
Wbrew błędnym przekonaniom wielu osób pompy ciepła nie wytwarzają ciepła samodzielnie. Celem ich montażu jest jego skuteczny transport od źródła do instalacji grzewczej. Zawierają w sobie sprężarkę, która jest napędzana energią elektryczną. Do jej skutecznej pracy wystarczy niewielka ilość prądu, a w przypadku korzystania z instalacji fotowoltaicznej użytkowanie pomp ciepła nie wiąże się z dużymi kosztami. W przypadku urządzeń najwyższej jakości ich użytkownicy mogą liczyć na oszczędności na rachunkach za ogrzewanie rzędu 70-75% w stosunku do tradycyjnych metod grzewczych. Jak nietrudno obliczyć, są to znaczące sumy, które można przeznaczyć na realizację innych celów.
Rodzaje pomp ciepła
Pompy ciepła są dzielone ze względu na źródło wykorzystywanej energii, w ten sposób wyróżnia modele:
- gruntowe – służą do wykorzystywania ciepła zgromadzonego w ziemi. Ich montaż wiąże się z koniecznością instalacji kolektorów poziomych lub pionowych. Ta pierwsza opcja oznacza montowanie systemu rur, które są umiejscowione płytko pod powierzchnią ziemi. Sprawdza się tylko na większych działkach, ponieważ wymaga montażu na dużej powierzchni. Kolektory pionowe wymagają wykonywania odwiertów. Nierzadko mają one głębokość ponad kilkudziesięciu metrów w głąb ziemi. Niezależnie od wyboru montaż kolektorów wiąże się ze sporymi kosztami. Dodatnia temperatura gruntu sprawia jednak, że tego rodzaju pompy odznaczają się bardzo wysoką efektywnością.
- powietrzne – stanowią najpopularniejszy wybór wśród osób decydujących się na montaż pomp ciepła. Pobierają energię z powietrza atmosferycznego, która zapewnia ciepło potrzebne do ogrzewania pomieszczeń oraz podnoszenia temperatury wody użytkowej. Jeszcze do niedawna powietrzne pompy ciepła były uznawane za niezbyt efektywne, jednak wraz z rozwojem technologii stały się znacznie wydajniejsze. Modele wysokiej jakości pozwalają na prawidłową pracę nawet przy temperaturach na zewnątrz, spadających poniżej -20 stopni Celsjusza. Pompy ciepła wykorzystujące powietrze dzielą się na modele typu split i monoblok. Należy dodać, że jest to najtańszy rodzaj pomp cieplnych, który sprawdza się zarówno w przypadku nowych, jak i nieco starszych budynkach.
- wodne – wykorzystują energie skumulowaną w wodach gruntowych. Wykazują się wysoką efektywnością, ale nie mogą być stosowane na każdej działce. Taki stan rzeczy wynika z tego, że wymagają dostępu do wód wysokiej jakości, które nie mogą zawierać zbyt dużej ilości konkretnych składników mineralnych, na przykład żelaza. Pompy wodne wiążą się z wysokimi kosztami inwestycji, znacznie większymi niż w przypadku swoich odpowiedników wykorzystujących energię zawartą w powietrzu.
Dlaczego warto inwestować w pompy ciepła?
Zakup odpowiedniego rodzaju pompy ciepła zapewnia szereg korzyści. Najważniejsza z nich to oczywiście oszczędność wynikająca z częściowej, a niekiedy całkowitej rezygnacji z wykorzystywania tradycyjnych systemów grzewczych. Jest to szczególnie istotne w dobie rosnącej inflacji i coraz wyższych rachunków za prąd i gaz. Ponadto, omawiany rodzaj urządzań jest przyjazny dla środowiska. Zużywa minimalne ilości energii elektrycznej i nie wytwarza żadnych szkodliwych substancji. Poza tym ogranicza wykorzystywanie nieodnawialnych źródeł energii. Warto też wspomnieć o bardzo niskiej awaryjności pomp ciepła oraz prostocie ich obsługi.
Pompy ciepła mogą wykorzystywać energię zawartą w powietrzu, gruncie lub wodzie. Stanowią oszczędną i bardziej ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych systemów grzewczych. Niektóre modele mogą służyć do podgrzewania wody użytkowej. Zakup i instalacja takich urządzeń to inwestycja, która przynosi wielowymiarowe korzyści przez wiele lat.
Polecamy artykuł: Efektywne ogrzewanie i chłodzenie w jednym – jak zadbać o komfort w budynku?