Jak usunąć mech z kostki brukowej? Czyszczenie kostki brukowej.

Kostka brukowa oraz beton jest jednym z najpopularniejszych oraz trwałych materiałów wykorzystywanych do utwardzania powierzchni obok budynków mieszkalnych, czy firmowych. Czyszczenie kostki brukowej z mchu to jeden z podstawowych sposobów, na konserwacje tego podłoża. Wyroby betonowe są wytrzymałe na obciążenia oraz uszkodzenia mechaniczne. Niestety bardzo często wiosną lub po obfitych i długotrwałych opadach deszczu właściciele kostek brukowych zauważają, że pojawił się na nich nieestetyczny mech, który w szybkim tempie się rozrasta. W jaki sposób wyczyścić kostkę brukową z mchu? Jak zapobiec ponownemu pojawieniu się zabrudzeń organicznych?

Dlaczego mech porasta kostkę brukową?

Miejsca zacienione i wilgotne to lokalizacje, gdzie zabrudzenia organiczne tj. mech, glony, czy porosty powstają najczęściej. Nie bez znaczenia ma również otoczenie nieruchomości, gdyż bliska odległość od lasów, łąk lub innych terenów zielonych sprzyja powstawaniu tego rodzaju zabrudzeń.

Istotną cechą charakterystyczną mchów jest to, że pochłaniają wilgoć jak „gąbka” przez co w szybkim tempie rozrastają się i wrastają w strukturę kostki brukowej. Dodatkowo mech i glony po opadach deszczu stają się śliskie, więc mogą stanowić zagrożenie dla przechodniów.

Najskuteczniejszym sposobem na usunięcie tego rodzaju zanieczyszczenia jest wysokociśnieniowe czyszczenie kostki brukowej za pomocą myjki ciśnieniowej oraz odpowiednio dobranego środka czyszczącego.

Jak wyczyścić mech z kostki brukowej?

Najlepszym sposobem na usunięcie mchu, poprawę kondycji wybrukowanej nawierzchni oraz jej renowację jest jej mycie kostki brukowej za pomocą urządzenia ciśnieniowego (myjki ciśnieniowej) wraz z odpowiednio dobranym preparatem czyszczącym oraz impregnacja hydrofobowa.

Zaletą czyszczenia hydrodynamicznego jest to, że woda pod wysokim ciśnieniem usuwa mech i inne zabrudzenia organiczne wraz z korzeniami. Dzięki temu niechciana roślinność nie będzie odrastać. Dodatkowo detergent odkaża czyszczoną powierzchnię, dzięki czemu usuwa z jej powierzchni zarodniki mchów, glonów i porostów.

Należy pamiętać, że podczas samodzielnego stosowania zarówno chemii czyszczącej jak i impregnatu należy przestrzegać zaleceń producenta dostępnych na etykiecie produktu. Dla osób, które nie posiadają myjki wysokociśnieniowej lub nie posiadają czasu na pracę w ogrodzie, idealnym rozwiązaniem jest zlecenie czyszczenia kostki brukowej profesjonalnej firmie czyszczącej tj. WashComplex z Poznania, która zajmuje się tym na co dzień. Wspomniana firma posiada również wieloletnie doświadczenie w myciu dachówki, myciu elewacji oraz myciu paneli fotowoltaicznych.