W opuszczonych domach, czy w budynkach, które zostały wzniesione na ogródkach działkowych, należy zabezpieczyć odpowiednio na okres zimowy instalację hydrauliczną. Żeby nie uległa zamarznięciu, trzeba z niej spuścić całkowicie wodę. O ile w wypadku grzejników jest to bardzo łatwe, bowiem wystarczy odkręcenie zaworu bezpieczeństwa, o tyle spuszczanie wody znajdującej się w bojlerze, jest bardziej skomplikowane. Warto przeczytać poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, jak spuścić w prawidłowy sposób wodę z bojlera.
Typ bojlera a sposób spuszczania z niego wody
Z pewnością spuszczanie wody z bojlera nie jest zaliczane do nazbyt trudnych zadań, jednakże biorąc pod uwagę tenże krok, warto jest posiadać podstawowa wiedzę odnośnie modelu urządzenia, które w danym momencie posiadamy. Otóż bojlery dostępne na rynku, produkowane są przez różnorodnych producentów i różnią się między sobą swoją budową. Dlatego też spuszczanie wody z wybranych modeli może być mniej lub bardziej skomplikowaną czynnością.
Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace mające związek ze spuszczeniem wody z naszego bojlera, musimy na początku zwrócić uwagę na tak zwany zawór bezpieczeństwa. W przypadku, kiedy znajduje się on na dole urządzenia, nie będzie wtedy większego kłopotu z tym, ażeby dostać się do niego w prosty sposób.
Warto także zdawać sobie sprawę, iż każdy spośród tradycyjnych podgrzewaczy do wody, jest na ogół wyposażony w przynajmniej dwie rurki, których zadaniem będzie bieżące doprowadzanie zimnej wody, jak i odprowadzanie wody ciepłej. W większości przypadków, rurka do ciepłej wody, znajduje się na górze, zaś do zimnej wody na dole tegoż urządzenia. Niemniej jednak w wypadku, kiedy mamy do czynienia z bojlerami poziomymi, może być nieco inaczej.
Celem uzupełnienia własnej wiedzy odnośnie budowy wybranego modelu bojlera, warto jest zawsze przejrzeć jego schemat, który to znajduje się w instrukcji. W tymże dokumencie znajdziemy cenne informacje odnośnie tego, jaką metodą trzeba spuszczać wodę z bojlera.
Jak spuścić wodę z bojlera elektrycznego?
W jaki sposób należy opróżnić z wody bojler elektryczny? Niżej podana metoda jest uniwersalna i sprawdzi się w większości wypadków. Spuszczanie wody wykonywane jest tylko po uprzednim zamknięciu głównego zaworu, aby zimna woda nie napływała już do bojlera. Pamiętajmy także, aby odłączyć bojler od źródła prądu.
Pierwszą czynnością będzie wykręcenie tak zwanego zaworu bezpieczeństwa, albo też odkręcenie śrubki, która ma za zadanie odprowadzać wodę z pojemnika. Trzeba wykonać tę czynność stopniowo – jeżeli wykręcimy całość zaworu, woda wypłynie w sposób błyskawiczny, niemniej jednak pod bardzo dużym ciśnieniem. Z dużym prawdopodobieństwem ulegniemy zmoczeniu, jednakże gorsze będzie to, iż bojler ma zwykle nawet do 100 litrów pojemności, zatem raczej nie nadążymy z łapaniem wody do misek. Dlatego też najlepiej jest robić to stopniowo, uzbrajając się przy tym w cierpliwość. Dokładne opróżnienie bojlera, może trwać nawet i godzinę.
Czasami jednakże zdarzyć się może, iż po odkręceniu śrub albo zaworu, woda wcale nie płynie. Może to oznaczać, iż konieczne stanie się zdemontowanie lub odkręcenie wężyka mającego za zadanie odprowadzać wodę ciepłą z góry. Wówczas woda winna zejść powoli, bez większych problemów.
Wymiana bojlera i ponowne napełnienie go wodą
Spuszczenie wody z bojlera, może stać się konieczne przed zimą, albo w momencie, kiedy zamierzamy wymienić elektryczny bojler na zupełnie nowy. W obu wypadkach warto jest dopilnować, aby całość wody wypłynęła. Wymiana bojlera nie jest zbyt trudna i nie zajmuje nazbyt wiele czasu. Na ogół zajmują się nią wyspecjalizowani hydraulicy z przedsiębiorstwa produkującego albo też prowadzącego sprzedaż bojlerów. Jeżeli jednak zamierzamy tę czynność wykonać samodzielnie, musimy zdawać sobie sprawę, iż nie nie jest ona zbyt skomplikowana – wystarczy, iż połączymy dokładnie wszelkie rurki i przewody, jak również dokonamy kalibracji wyświetlacza elektrycznego, stosując się przy tym do wskazówek zawartych w instrukcji.
Spuszczanie wody z bojlera – jak wyczyścić bojler z powstałego osadu?
Kiedy spuścimy już całą wodę z bojlera, warto jest wyczyścić dokładnie zbiornik. W tymże celu, trzeba będzie otworzyć zawór od zimnej wody. Musimy pozwolić na to, żeby zimna woda przedostała się do kotła na około 20 sekund. Dzięki tej czynności doprowadzimy bezpośrednio do podniesienia się osadu znajdującego się na dnie. Proces ten należy powtarzać aż do momentu, kiedy wypływająca z bojlera woda, będzie zupełnie czysta. Po wszystkim trzeba koniecznie zamknąć spustowy zawór. Kolejną czynnością będzie włączenie zimnej wody, odłączenie węża i pozwolenie na to, aby zbiornik się napełnił.
W następnym kroku, trzeba otworzyć wszystkie krany z ciepłą wodą. Dzięki temu łatwo pozbędziemy się powietrza. Kiedy powróci stały przepływ, jak ciśnienie możemy ponownie zamknąć zawory. Pamiętać trzeba przy tym, iż kocioł możemy uruchomić tylko wtedy, kiedy napełnimy go przynajmniej do połowy. Za wczesne włączenie, może stać się przyczyną pęknięcia urządzenia.
Napełnienie bojlera wodą w czasie jego wymiany
Spuszczenie wody z bojlera stanowi konieczność nie tylko wtedy, kiedy zbliża się zima, ale również wówczas, gdy podejmiemy decyzję o wymianie urządzenia na nowszy model. Jeżeli nie mamy odpowiedniego zakresu wiedzy odnośnie spuszczania wody z bojlera, wówczas możemy taką czynność zlecić odpowiedniemu fachowcowi.
Natomiast z chwilą, kiedy zdecydujemy się na samodzielne wymienienie bojlera, to zanim rozpoczniemy pracę, powinniśmy zapoznać się z dołączoną do urządzenia instrukcją.
W czasie dokonywania wymiany bojlera i późniejszego napełniania nowego urządzenia wodą, sporo osób obawia się, iż podczas wlewania wody sprzęt ulegnie zapowietrzeniu. Niemniej jednak zdecydowanie warto podchodzić do opisywanej czynności ze spokojem, gdyż raczej rzadko dochodzi do tego typu niekomfortowych usterek, które to nie są zbyt łatwe do usuwania.
Kiedy strumień wody jest bardzo silny, zaś bojler zostanie napełniony w krótkim czasie, wtedy nie ma żadnego powodu, ażeby martwić się o ewentualne zapowietrzenie urządzenia. Niemniej jednak, warto jest mieć za każdym razem na uwadze, iż jeżeli woda przepływa bardzo powoli, to wówczas rzeczywiście w środku bojlera może zostać pewna ilość powietrza. Po właściwym przeprowadzeniu wszystkich opisywanych wyżej czynności, można zupełnie bezpiecznie korzystać z nowo zakupionego urządzenia przez wiele lat, bez obawy o jakąkolwiek awarię.