Ograniczenie marnowania wody podczas ręcznego mycia naczyń to nie tylko oszczędność na rachunkach, ale także działanie proekologiczne, które ma duże znaczenie w walce z niedoborem zasobów wodnych. Jakie metody możesz zastosować, by podczas zmywania naczyń zużywać mniej wody, a jednocześnie skutecznie dbać o ich czystość? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej.
Ręczne mycie naczyń – proste triki na oszczędzanie wody
Ręczne mycie naczyń, mimo że wydaje się proste, może pobierać znacznie więcej wody od zmywarki, jeśli nie zwrócisz uwagi na sposób jego przeprowadzania. Jednym z najłatwiejszych sposobów na oszczędzanie wody jest napełnienie zlewu lub dużej miski i używanie jej do mycia naczyń zamiast zostawiania ich pod bieżącą wodą. W ten sposób zużywasz jedną określoną ilość wody, zamiast marnować ją, pozwalając wodzie płynąć nieprzerwanie.
Dodatkowo warto zainwestować w oszczędne preparaty do mycia naczyń, które działają skutecznie już w małych ilościach. Ekologiczne środki czyszczące są często bardziej skoncentrowane, co pozwala na używanie mniejszej ilości detergentu przy mniejszym zużyciu wody do płukania. Oszczędność wody może być również zwiększona przez stosowanie płynów o szybkim działaniu, które rozpuszczają tłuszcz i brud już przy pierwszym kontakcie, co minimalizuje konieczność długotrwałego płukania naczyń.
Mycie naczyń w zmywarce – kiedy oszczędza wodę?
Zmywarki są coraz bardziej energooszczędne i w porównaniu do ręcznego mycia naczyń mogą zużywać znacznie mniej wody, zwłaszcza w trybach ekologicznych. Wybierając programy eco, które wykorzystują niższą temperaturę i optymalną ilość wody, można umyć pełen załadunek, zużywając nawet do 70% mniej wody w porównaniu do ręcznego mycia. Należy pamiętać o jej całkowitym załadowaniu przed uruchomieniem, dzięki czemu zmniejszysz częstotliwość mycia i zużycie wody.
Dla osób szukających ekologicznych rozwiązań dostępne są również środki do zmywarek przyjazne dla środowiska, które nie tylko skutecznie myją, ale także są biodegradowalne, a więc nie szkodzą środowisku po ich użyciu. Wybierając ekologiczne kapsułki lub proszki do zmywarek, można dodatkowo ograniczyć emisję mikroplastiku i chemikaliów do środowiska, dbając o czystość naczyń.
Warto tu jednak zaznaczyć, że wszystkie korzyści wynikające ze stosowania zmywarki, można osiągnąć tylko przy pomocy AGD nowej generacji – starsze zmywarki (mające 15 lat lub więcej) potrafią nadal pobierać dużo wody i prądu, co zdecydowanie nie jest proekologiczne.