Dlaczego warto budować domy z poddaszem?

Dom z poddaszem to bardzo popularne rozwiązanie architektoniczne. Większość domków jednorodzinnych ma taką właśnie bryłę, co jednak wcale nie znaczy, że wszystkie muszą wyglądać dokładnie tak samo. Jak wybrać ten właściwy projekt?

Na jaką działkę pasuje dom z poddaszem?

Poddasze to dodatkowa kondygnacja, co oznacza, że do wybudowania domu nie jest potrzebna aż tak duża działka, jak w przypadku budynku parterowego o tej samej powierzchni użytkowej. Parterowe domy z poddaszem są więc świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieszkać w atrakcyjnej lokalizacji, ale nie mają środków na zakup rozległej parceli – zwarta bryła spokojnie się zmieści także na mniejszym terenie i wciąż pozostanie miejsce na prywatny ogród.

Czy skosy są praktyczne?

Cechą charakterystyczną poddasza są skosy, które nieco komplikują aranżację wnętrz. Pod skosem często nie da się ustawić pełnowymiarowych, wysokich mebli, co może utrudnić urządzanie na przykład garderoby. Zwykle jednak na poddaszu znajdują się pokoje sypialne, odpada więc problem zabudowy kuchennej oraz dużych mebli do salonu – te znajdują się na dole, gdzie wszystkie ściany są proste i odpowiednio wysokie.

Pokoje dziecięce i sypialnię rodziców da się urządzić w taki sposób, by skosy dodawały klimatu zamiast tylko ograniczać przestrzeń użytkową, a oferta projektyzwizja.pl pokazuje, że nie trzeba mieć do tego ogromnego metrażu, wystarczy dobry pomysł. Łazienka na poddaszu też może zachować pełną funkcjonalność – zamiast prysznica sprawdzi się wanna, a miejsce na kabinę zapewni łazienka na dole.

Budowa rozłożona w czasie

Kiedy budżet na budowę własnego domu jest mocno ograniczony, właśnie przy domu z poddaszem nie będzie to aż tak wielkim zmartwieniem. Przestrzeń pod dachem nie musi być od razu zagospodarowana i jej wykończenie można dokończyć nawet po kilku latach. Nie przeszkadza to domownikom, bo po prostu nie korzystają oni tymczasowo z dodatkowego piętra, podczas gdy w domu parterowym nieurządzone pomieszczenia już wpływają negatywnie na komfort mieszkańców.

Ponadto dom z poddaszem kosztuje mniej od domu parterowego, zwłaszcza przy metrażach większych niż 100 m2 – ma mniejszą powierzchnię fundamentów, dachu oraz ścian zewnętrznych, a to ich budowa pochłania sporą część budżetu.