Czy odśnieżać moduły fotowoltaiczne? Ile prądu z fotowoltaiki powstaje w zimie?

W dobie stale rosnących cen prądu instalacje fotowoltaiczne zyskują na popularności. Darmowa energia elektryczna może okazać się zbawienna dla naszych portfeli. W okresie letnim, kiedy słońce góruje na niebie przez większość dnia, panele pracują z pełną mocą, wytwarzając masę energii — ale jak to jest w okresie zimowym? Ile prądu z fotowoltaiki powstaje w zimie? I czy moduły fotowoltaiczne trzeba odśnieżać?

Instalacja fotowoltaiczna i jej zalety

Instalacja fotowoltaiczna (PV) ma za zadanie przetwarzać energię słoneczną w energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne pochłaniając fotony światła słonecznego w swojej warstwie krzemowej, generują elektrony. Te przesuwając się wgłąb wewnętrznych warstw panelu produkują prąd.

Posiadanie instalacji fotowoltaicznej niesie za sobą wiele korzyści takich jak:

  • Niższe opłaty za prąd — fotowoltaika sprawia, że stajemy się bardziej niezależni od naszych dostawców prądu, a w okresie letnim możemy stać się całkowicie samowystarczalni. W czasie rosnących opłat za energię elektryczną, nasz budżet z pewnością się poprawi.
  • Niskie koszty eksploatacji — korzystanie z instalacji PV jest praktycznie bezobsługowe, a dodatkowo jej podzespoły objęte są wieloletnią gwarancją (w przypadku paneli fotowoltaicznych nawet do 25 lat).
  • Ekologia — fotowoltaika korzysta z odnawialnych źródeł energii. Produkcja prądu odbywa się tu całkowicie bezemisyjnie, a to korzystnie wpływa na nasze środowisko.
  1. Tańsze ogrzewanie — instalacja fotowoltaiczna świetnie współgra z pompami ciepła i ogrzewaniem podłogowym, dlatego w okresie zimowym uda się zaoszczędzić kolejne fundusze.

Montaż fotowoltaiki warto zlecić profesjonalnym firmom wykonawczym jak www.esoleo.pl. Po uzgodnieniu terminu i szczegółów co do wielkości i mocy instalacji cały proces przebiega sprawnie w ciągu kilku dni.

Instalacja fotowoltaiczna zimą

W okresie zimowym produkcja energii elektrycznej wyraźnie spada. Dni są krótsze, a temperatura często utrzymuje się poniżej zera. Nie znaczy to jednak, że fotowoltaika zimą nie generuje prądu w ogóle, lub staje się nieopłacalna.

W porównaniu do okresu letniego, kiedy na zewnątrz jest ciepło, a słońce utrzymuje się na niebie przez większość dnia, panele fotowoltaiczne zimą mają kilkukrotnie słabszą wydajność. Warto mieć jednak na uwadzę to, że produkcję prądu liczy się w skali całego roku. Energia produkowana latem kończy się zazwyczaj nadwyżką, a z tego czerpiemy korzyści właśnie wtedy, kiedy instalacja fotowoltaiczna nie spełnia naszych zapotrzebowań, jak to jest w okresie zimowym.

Panele fotowoltaiczne montowane są zazwyczaj pod odpowiednim kątem i na odpowiedniej wysokości — około 10 cm od powierzchni dachu lub ziemi. Dzięki temu zimowe opady śniegu rzadko zagrażają produkcji prądu. Większość śniegu samoczynnie osuwa się po śliskiej powierzchni, a pozostała jego część roztopi się w trakcie nagrzewania się paneli od promieni słonecznych.

Pozostałości śniegu i lodu możemy usuwać we własnym zakresie, mając na uwadzę, aby nie zarysować i nie uszkodzić delikatnej nawierzchni paneli.

Ile prądu produkuje instalacja fotowoltaiczna?

Ilość prądu produkowanego przez instalację elektryczną zależy w głównej mierze od jej wielkości i warunków klimatycznych, w jakich się znajduje.

W Polsce zakłada się, że przykładowa instalacja o mocy 5 kW powinna wygenerować około 5000 kWh energii elektrycznej rocznie. Jest to wystarczająca ilość dla średniej wielkości gospodarstw domowych.

Jeśli potrzebujesz rozwiać swoje wątpliwości i upewnić się co wymaganej wielkości instalacji fotowoltaicznej, skontaktuj się z odpowiednimi fachowcami. Specjaliści www.esoleo.pl znajdą dla Ciebie dogodne rozwiązanie.

Jak obliczyć zużycie prądu?

Najprostszym sposobem na obliczenie zapotrzebowania na energię elektryczną będzie przeanalizowanie naszych dotychczasowych rachunków za prąd.

Każda faktura wystawiana przez dostawcę energii zawiera w sobie informację o naszym zużyciu prądu, podaną w kWh, oraz wszystkie opłaty z tym związane.