Budowa domu to niezwykle wymagające, czasochłonne, a także odpowiedzialne zajęcie. Każdy etap wymaga niezwykłego zaangażowania pracowników, a także znajomości każdego detalu. Jak się okazuje budowa dachu jest jednym z najbardziej wymagających elementów. To bardzo skomplikowany proces, który powstaje w kilku etapach, dlatego dach musi być zbudowany przez osoby profesjonalne, które mają dużą wiedzę w tym zakresie.
Jak wygląda budowa dachu? Krok po kroku
Dach jest to niezwykle istotny element każdego domu. To on sprawia, że czujemy się w danej przestrzeni bezpiecznie. Dlatego powinien być bardzo solidny i profesjonalnie zbudowany. Pierwszym etapem jest zaprojektowanie dachu dedykowanego do konkretnego domu, bryły, a także preferencji klienta. Kolejnymi etapami, które są prowadzone przez wykwalifikowanych pracowników jest wzniesienie więźby dachowej, czyli opracowanie szkieletu, który musi być niezwykle wytrzymały i stabilny i zapewnić odpowiedni poziom trwałości całej konstrukcji. Warto mieć na uwadze, że istnieje kilka rodzajów więźby dachowej w zależności od kształtu. Należy wymienić więźby krokwiowe, jętkowe, a także płatwiowo-jętkowe.
Na bokach budynku należy także zamontować murłaty, dzięki którym można oprzeć na niej krokwię.
Krokiew jest podstawą konstrukcji dachu i składa się z ukośnych belek, które są w odpowiedni sposób rozstawione. Do ich montażu używa się śrub oraz stalowych elementów, by zespolić konstrukcję i zapewnić odpowiedni poziom stabilności. Kolejnym bardzo istotnym elementem podczas budowy dachu jest zabezpieczenie więźby dachowej folią, czyli tak zwane foliowanie, dzięki czemu uzyskuje się odpowiednią szczelność dachu. Po czym można przejść do położenia desek wzdłuż konstrukcji, które schodzą się na szczycie dachu. To tak zwane kontrłaty oraz zamontowanie łat, są one położone poprzecznie do krokwi
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat budowy dachu krok po kroku, warto odwiedzić stronę https://fastkrakow.pl/budowa-dachu-krok-po-kroku-najwazniejsze-informacje/.
Zainstalowanie rynien oraz okien dachowych
Kiedy montaż łat oraz kontrłat (tak zwanego łacenia) mamy już za sobą można przejść do zainstalowania okien dachowych, a także orynnowania i zainstalowania podbitek. Jest to kolejny bardzo istotny element występujący w konstrukcji dachu, po którym można przystąpić do układania wierzchniej warstwy dachu. Najczęściej dach wykonywany jest z blachodachówki modułowej, dachówki ceramicznej, a także dachówki betonowej, które wykazują niezwykłą trwałość, a poza tym wyglądają niezwykle estetycznie. To bardzo wymagające zadanie, które wymaga dużego zaangażowania oraz odpowiedniego dopasowania ścisku dachówek, a jednocześnie przymocowania ich we właściwy sposób za pomocą odpowiednich wkrętów, by pokrycie było stabilne i nie uległo uszkodzeniu podczas złych warunków atmosferycznych, wichury czy silnych podmuchów wiatru.
Kiedy dach został przykryty odpowiednim materiałem, kolejnym etapem jest przygotowanie ocieplenia. Na tym etapie stosowana jest zwykle wełna mineralna, bądź specjalna pianka izolacyjna, to one wpłyną na docieplenie dachu. Wykonanie paroizolacji także ma ogromne znaczenie, ponieważ uchroni ten element od powstawania zawilgoceń.
Warto wspomnieć, że po wykonaniu tej czynności należy zamontować płyty kartonowo-gipsowe. Decydując się na wybór konkretnych elementów podczas budowy dachu, warto postawić na bardzo dobrej jakości materiały, ponieważ dach powinien posiadać solidną konstrukcję, a także posłużyć przez długi czas, a każda osoba znajdująca się pod nim musi czuć się bezpiecznie. Dlatego te wszystkie elementy mają ogromne znaczenie. Dodatkowo wybór wykwalifikowanej firmy o dużym doświadczeniu i zasobie wiedzy pozwoli na uniknięcie ewentualnych awarii.