Baterie umywalkowe – jak wybrać tę odpowiednią?

Remontujesz łazienkę i wymieniasz całą armaturę? A może stawiasz dom i zacząłeś zajmować się wyposażeniem swojej łazienki? Zastanawiasz się, jaką baterię umywalkową wybrać? Na co zwrócić uwagę, szukając odpowiedniej baterii umywalkowej? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule. 

  1. Baterie umywalkowe – jakie są rodzaje?
  2. Jak wybrać odpowiednie baterie umywalkowe?

Baterie umywalkowe to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia każdej łazienki. Wybierając odpowiednią baterię, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jej styl, ale przede wszystkim funkcjonalność. Na rynku aktualnie można znaleźć wiele typów baterii łazienkowych, które różnią się między innymi swoją konstrukcją. Wyróżnia się – na przykład – baterie umywalkowe stojące, baterie umywalkowe podtynkowe, jednouchwytowe czy baterie nablatowe. Jak wybrać odpowiednie rozwiązanie? Szczegóły na ten temat znajdziesz poniżej. 

Baterie umywalkowe – jakie są rodzaje?

Jakie rodzaje baterii umywalkowych można aktualnie znaleźć na rynku? Na przykład w ofercie na stronie https://greisslazienki.pl/kategoria/baterie-umywalkowe dostępne są baterie umywalkowe ścienne i baterie umywalkowe stojące. Biorąc pod uwagę miejsce montażu, wyróżnia się także baterie ścienne podtynkowe, sztorcowe i wolnostojące. Modele sztorcowe montuje się w otworze, który znajduje się albo w umywalce, albo na blacie. Ścienne podtynkowe doskonale sprawdzą się tam, gdzie ważny jest minimalizm, ponieważ przyłącze chowa się w ścianie. Baterie wolnostojące natomiast to stosunkowo wysokie elementy, które wyróżniają się swoją nowoczesnością. Tego rodzaju produkty rzadko wykorzystuje się w domach – częściej natomiast w takich miejscach jak SPA.

Baterie umywalkowe dzieli się także ze względu na sposób ich obsługi. Biorąc pod uwagę to kryterium, wyróżnia się modele jednouchwytowe, dwuuchwytowe oraz elektryczne. Bateria umywalkowa nablatowa jednouchwytowa to element, które wyposażone jest tylko w jedną dźwignię oraz mieszającą głowicę. Za pomocą tego jednego uchwytu ustawia się nie tylko siłę strumienia, ale przede wszystkim temperaturę wody. Baterie dwuuchwytowe natomiast mają dwa pokrętła. Jedno odpowiada za wodę zimną, drugie za ciepłą. Tego rodzaju modele nie cieszą się już tak dużą popularnością, jak kiedyś, głównie z tego względu, że w przeciwieństwie do elementów jednouchwytowych, zużycie wody w dwuuchwytowych jest po prostu większe. Wspomniane baterie elektryczne to jedne z najnowocześniejszych opcji. Wyposaża się je w elektromagnetyczny zawór, który połączony jest z czujnikiem podczerwieni. Taka bateria umywalkowa ścienna działa bezdotykowo i automatycznie – uruchamia się, gdy tylko dłonie pojawią się w przestrzeni działania zamontowanego czujnika.

Dostępne na rynku baterie umywalkowe dzieli się także ze względu na ilość otworów, kształt oraz wysokość i długość wylewki. Są to elementy, które dobiera się właściwie do własnych oczekiwań związanych głównie z wyglądem. 

Jak wybrać odpowiednie baterie umywalkowe?

Jak wybrać odpowiednią baterię umywalkową? Na początek określ swoje potrzeby. Do nich dopasuj rodzaj montażu i typ baterii umywalkowej, materiał jej wykonania oraz kwestię związaną z zużyciem wody. W tym ostatnim przypadku mamy na myśli to, o czym już wspominaliśmy w pierwszej części niniejszego artykułu. Niektóre rodzaje baterii zużywają więcej wody niż inne – na przykład dwuuchwytowe modele w porównaniu z jednouchwytowymi.

Jeśli chodzi o rodzaj montażu, baterię umywalkową można zamontować na blacie, ścianie czy pod blatem. Rodzaj montażu jest mocno powiązany także z rodzajem samej baterii. Kiedy zdecydujesz już, jaki typ baterii jest dla Ciebie odpowiedni, zastanów się nad długością wylewki. Krótka wylewka sprawdzi się przy małych umywalkach, a długa – analogicznie – przy większych. Jeśli zależy Ci na tym, aby woda spływała bezpośrednio na środek umywalki, wylewka średniej długości będzie optymalnym rozwiązaniem. Dobra bateria umywalkowa podtynkowa na pewno posłuży przez długi czas. Niezależnie więc od tego, czy będzie to bateria umywalkowa stojąca, bateria podtynkowa umywalkowa, czy inny model, należy postawić przede wszystkim na jakość. Dzięki temu baterie umywalkowe jednouchwytowe spełnią wszystkie oczekiwania użytkowników.