Jak odpowietrzyć podłogówkę? Poradnik dla opornych

Jak odpowietrzyć podłogówkę bez pompy i pomocy fachowca? Wbrew pozorom odpowietrzenie ogrzewania podłogowego można przeprowadzić, nie będąc wykwalifikowanym hydraulikiem i nie posiadając specjalistycznego sprzętu. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jak to zrobić!

Jak odpowietrzyć podłogówkę? Pierwszym krokiem będzie…

Jeśli twoje ogrzewanie podłogowe nie działa tak dobrze, jak powinno, to pierwszym pytaniem, jakie powinieneś sobie zadać, jest to, czy aby na pewno przyczyną problemów jest zapowietrzenie instalacji. Przypomnij sobie, kiedy była ona ostatnio odpowietrzana.

Ideałem jest odpowietrzanie podłogówki:

  • na samym początku, po ułożeniu całej instalacji, ale jeszcze przed jej pierwszym rozruchem,
  • powtarzanie całego procesu (przy założeniu typowej eksploatacji) raz na 3-4 lata,
  • odpowietrzanie ogrzewania podłogowego w każdej sytuacji (pomiędzy odpowietrzeniami planowymi) kiedy jest to wymagane. Na przykład po awarii oraz po remoncie lub modernizacji instalacji.

Dlaczego ogrzewanie podłogowe się zapowietrza?

Najczęstszą przyczyną są błędy, popełnione podczas układania instalacji lub jej użytkowania, w tym:

  • niedokładne odpowietrzenie przed pierwszym uruchomieniem,
  • pozostawienie przez instalatora nieszczelności (np. niedokręconych śrub),
  • napełniania instalacji zbyt dużą lub zbyt małą ilością wody,
  • zbyt szybkiego jej napełnienia na początku sezonu grzewczego lub zbyt szybkiego jej opróżnienia na jego końcu,
  • ustawienie zbyt wysokiej temperatury wody (to ostatnie będzie też przyspieszać korozję grzejników i rur).

Jak rozpoznać, że podłogówka jest zapowietrzona?

Pierwszy i najbardziej dotkliwy sygnał zapowietrzonego ogrzewania podłogowego to nierównomierne grzanie instalacji. Zapowietrzona podłogówka będzie owocować powstawaniem tak zwanych zimnych wysp w różnych miejscach podłogi. Po pewnym czasie dojdzie też do ogólnego obniżenia temperatury w pomieszczeniach.

Zapowietrzoną podłogówkę będziesz jednak nie tylko odczuwał (w postaci zimnej podłogi i zimnego mieszkania) ale także będziesz ją słyszał. O zapowietrzeniu ogrzewania podłogowego świadczą często wyraźnie zmienione odgłosy pracy instalacji. Z rur zapowietrzonego ogrzewania podłogowego dochodzą szumy, stuki, bulgotanie i charakterystyczny dźwięk przelewania.

Jak odpowietrzyć podłogówkę? Wyjaśniamy krok po kroku

Jak prawidłowo odpowietrzyć podłogówkę? Większość nowych systemów ogrzewania podłogowego jest wyposażona w automatyczny odpowietrznik do podłogówki (ściślej: zawór odpowietrzający). Znajdziesz go w centrum sterowania całym układem, czyli w rozdzielaczu ogrzewania podłogowego. Znajdź rozdzielacz i przystąp do odpowietrzenia swojego CO!

Krok 1. Zakręć zawory

Włącz pompę instalacji na pełną moc, a następnie zakręć wszystkie zawory regulujące w belce powrotnej rozdzielacza z wyjątkiem jednego. Zawór, który pozostał otwarty, odpowietrzysz odpowietrzyć jako pierwszy. Tak, oczy Cię nie mylą –  każdy z zaworów podłogówki będziesz musiał odpowietrzyć osobno, jeden po drugim. Proces odpowietrzenia ogrzewania podłogowego jest zawsze długotrwały – będziesz musiał zarezerwować sobie na niego co najmniej kilka godzin.

Krok 2. Odkręć dopływ wody

W tej chwili wszystkie zawory z wyjątkiem jednego są zamknięte. Na skutek tego woda z całą mocą przepływa przez jedną pętlę, kontrolowaną przez ten zawór. Siła ciśnienia wody spowoduje wypchnięcie całego powietrza z tej pętli do odpowietrznika.

Przepompuj przez odpowietrzaną pętlę całą wodę z instalacji a następnie zakręć kontrolujący ją zawór. Proces przepompowania wody przez pętlę będzie trwał od kilku do kilkunastu minut, w zależności od wielkości całej Twojej instalacji ogrzewania podłogowego.

Krok 3. Powtórz czynność dla wszystkich kolejnych pętli

Pamiętaj, że zawory musisz zawsze odkręcać osobno i nie możesz odpowietrzać więcej niż jednej pętli naraz.

Krok 4. Wznów działanie swojej podłogówki

Po kolejnym odpowietrzeniu wszystkich składających się na instalację ogrzewania podłogowego pętli grzewczych możesz odkręcić zawory regulacyjne. A tym samym uruchomić ogrzewanie i cieszyć się ciepłym, komfortowym mieszkaniem oraz doskonale działającą podłogówką, na której naprawę nie musiałeśś wydać ani grosza!