Wnętrza industrialne

Styl industrialny w aranżacji wnętrz wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Minimalistyczne dekoracje, przestronne lofty, beton i ceglane ściany mają wielu fanów, którzy urządzają w ten sposób zarówno swoje mieszkania, jak i biura, pracownie oraz rozmaite pomieszczenia przestrzeni publicznej. Ten chłodny i surowy styl jest przeznaczony dla tych, którzy kochają miejskie życie, i uwielbiają prostą elegancję.

 

Początki stylu industrialnego sięgają lat 50. XX wieku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych skończyło się powojenne prosperity, a rozszalała się recesja. Wtedy to nowojorscy artyści zaczęli przeprowadzać się do opuszczonych pomieszczeń po zlikwidowanych fabrykach i magazynach, adaptując oryginalne wnętrza na potrzeby mieszkań i pracowni. Z braku funduszy na remont, większość przestrzeni pozostawiali w stanie niezmienionym, od siebie dodając tylko używane meble rozmaitych rodzajów, często znalezione na terenie opuszczonych zakładów. Z biegiem czasu, rozwiązanie powstałe z połączenia konieczności i praktycyzmu, przekształciło się w modny styl urządzania wnętrz, kojarzony z Nowym Jorkiem, bohemą artystyczną i wyrafinowanym wielkomiejskim gustem.

 

Sedno stylu industrialnego to przestrzeń – wysoki sufit, otwarty plan, rozległe pomieszczenia szerokie drzwi. Dlatego też do aranżacji w stylu industrialnym najlepiej nadają się lofty, choć można także spróbować urządzić w tym stylu np. kawalerkę z otwartym aneksem kuchennym.  Główna zasada głosi, że wchodząc do pomieszczenia zaaranżowanego na przemysłową modłę, należy mieć możliwość objęcia wzrokiem całej przestrzeni, bez dostrzegania wyraźnych granic między poszczególnymi strefami mieszkania. Należy więc zrezygnować ze ścian działowych, a strefy mieszkania oddzielać za pomocą detali, takich jak  lampy czy stół postawiony w poprzek. Jeśli nie mamy do dyspozycji wielkiej przestrzeni nieczynnego magazynu czy pofabrycznego poddasza, możemy spróbować optycznie powiększyć przestrzeń, poprzez zastosowanie luster, odbijających powierzchni i jasnych, chłodnych barw sprawiających wrażenie oddalenia. W stylu industrialnym meble mają za zadanie podkreślać rozmiary pomieszczenia, dlatego nie może być ich zbyt wiele. Powinny być one utrzymane w jednym kluczu kolorystycznym i posiadać podobną wysokość, aby nie tworzyć gwałtownych kontrastów.

Żeby dodać aranżacji szyku, warto połączyć przedmioty pochodzące z odzysku z nowoczesnym designem najwyższej klasy. Doskonale sprawdzą się starocie z pchlich targów i meble z odzysku, noszące wyraźny ślady użytkowania. Muszą jednak posiadać one jak najprostsze kształty i być jak najbardziej funkcjonalne – styl industrialny nie lubi zbytnich ozdobników. Aranżację warto wzbogacić przedmiotami pochodzącymi od współczesnych projektantów, które będą smakowitą wisienką na torcie.

 

Chromowana stal, blacha i różnego rodzaju inne metale to najlepsze materiały na meble industrialne. Dobrze sprawdzą się także elementy z plastiku, drewna i szkła. Urządzając wnętrze w stylu industrialnym, nie trzeba jednak rezygnować z elementów wprowadzających odrobinę ciepła –  miękkie poduszki czy wygodna sofa pozwolą oswoić chłodny przemysłowy design.

 

Paleta barw wykorzystywanych w tym stylu jest dość ograniczona. Najlepiej sprawdzają się czyste biele i szarości, powiększające optycznie przestrzeń i wprowadzające do niego wrażenie chłodu i neutralności. Popularne są także brązy i czernie. Dodatki natomiast możemy wprowadzić w barwach cieplejszych, bardziej wyrazistych i  nasyconych – odpowiednia będzie tu ciemna czerwień, żółć i pomarańcz, kobalt, turkus i głęboka zieleń.

W żadnym razie nie wolno zapomnieć o sygnaturach stylu industrialnego, czyli o cegłach, betonie i starym drewnie. Odsłonięte czerwone lub białe cegły, albo ich substytut w postaci fototapety lub kafelek o takim wzorze, to nieodzowny element industrialnego wnętrza, występujący w parze z betonową podłogą. Osoby, które chcą wprowadzić trochę ciepła do pomieszczenia, mogą zdecydować się na wyłożenie posadzki parkietem ze starego drewna lub imitującymi je panelami. Doskonałą kompozycję będzie stanowić duet szkła i stali – gładkiej, chromowanej i lśniącej lub przeciwnie – pordzewiałej, pogiętej i pochlapanej farbą.

 

W mieszkaniu urządzonym w stylu industrialnym dodatki są minimalne. Rezygnujemy z zasłon i firan – wnętrze powinno być jak najlepiej oświetlone. Można za to pozwolić sobie na kilka rzeźb i obrazów, ale wszystkie powinny mieć wyrazisty, indywidualny charakter. Doskonałe będą fotografie przedstawiające wielkie metropolie i reprodukcje dzieł sztuki nowoczesnej np. obrazów Jacksona Pollocka. Najlepszą ozdobą będą oryginalne elementy konstrukcyjne – odsłonięte rury i wsporniki czy niezabudowane elementy instalacji elektrycznej.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *