Wiszący ogród, czyli piękny balkon

Wiosna. Wokół coraz więcej zieleni i kwiatów. Prace w ogrodach i ogródkach działkowych idą pełną parą. Dla wielu osób, szczególnie tych, które pracują umysłowo, jest to przyjemność, a nie obowiązek. Uważają, że kontakt z naturą i wysiłek fizyczny poprawia ich kondycję, zarówno fizyczną, jak i umysłową. Niestety, nie wszyscy mieszkańcy bloków posiadają działki za miastem. Nie oznacza to jednak pozbawienia możliwości posiadania własnych roślin. Ogromny wybór doniczek i pojemników na kwiaty pozwoli urządzić własną niby-rabatkę na balkonie.

 

Markety z materiałami budowlanymi i wykończeniowymi oraz sklepy ogrodnicze posiadają w ofercie szeroką ofertę roślin jednorocznych, niewielkich krzewów i drzewek, które dobrze rozwijają się w donicach. Dla osób narzekających na brak czasu ważne jest również to, że można kupić ulubione gatunki już w trakcie kwitnienia. Posiadacze balkonów bardzo często stosują podłużne skrzynki, w których można umieścić kilka mniejszych doniczek z występującymi w wielu odmianach pelargoniami, surfiniami lub fuksjami.

Markety z materiałami budowlanymi i wykończeniowymi oraz sklepy ogrodnicze posiadają w ofercie szeroką ofertę roślin jednorocznych, niewielkich krzewów i drzewek, które dobrze rozwijają się w donicach. Dla osób narzekających na brak czasu ważne jest również to, że można kupić ulubione gatunki już w trakcie kwitnienia. Posiadacze balkonów bardzo często stosują podłużne skrzynki, w których można umieścić kilka mniejszych doniczek z występującymi w wielu odmianach pelargoniami, surfiniami lub fuksjami. Zawieszone na hakach zamontowanych na poręczy, zdobią zabudowę balkonu nie tylko wewnątrz, ale pokazują swoje piękne barwy przechodniom. Każdy, kto je zobaczy będzie wiedział, że balkon należy do osoby ceniącej piękno natury. Na samym balkonie doniczki z dowolnie wybranymi kwiatami możemy ustawić na parapecie, stoliku lub w specjalnie do tego celu zakupionym kwietniku. Ogromną zaletą kwietników jest ich różnorodność. Mogą być wiszące do zamontowania na ścianie lub wolnostojące. Wykonywane z drewna, tworzyw sztucznych jak i metalu, w najrozmaitszych kształtach i kolorach pozwalają wybrać nam kwietnik, który nie tylko będzie funkcjonalny, ale będzie ozdobą sam w sobie. Zastosowanie wielopoziomowych kwietników pozwala nam pomieścić więcej roślin na tej samej niewielkiej przestrzeni. W ostatnich latach dużą popularność zyskały iglaki w prostych donicach. Na balkony nasłonecznione przez większą część dnia wybieramy modrzewie, tuje, jałowce i sosny, zaś na zacienionych najlepiej będą czuć się choiny kanadyjskie i cisy. „Choinki” są doskonałym rozwiązaniem, jeśli nasz balkon jest zabezpieczony przezroczystym szkłem, pleksi lub siatką o rzadkim splocie. Iglaki będą nie tylko pięknie prezentować się, ale jednocześnie osłonią nasz balkon przed zbyt ciekawskimi spojrzeniami. Jeśli obok kwiatów i iglaków na balkonie podejmiemy się utrzymania kilku skrzyneczek z ziołami prowansalskimi i posadzimy cebulki na własny szczypiorek, to oprócz dodatkowej dawki zieleni zapewnimy sobie aromatyczne dodatki do kuchni, których pochodzenia będziemy pewni.

Balkon pełen kwiatów i zieleni małych drzewek iglastych, którym towarzyszy aromat ziół stanie się naszą dumą. Jeśli nasze rośliny umieścimy w ozdobnych doniczkach i pojemnikach, to będą one wyglądać jeszcze piękniej. Co ważne ozdobne osłonki będziemy mogli wykorzystywać wielokrotnie, także w mieszkaniu. Jeśli raz zdecydujemy się urządzić mały ogród na balkonie, to w kolejnym sezonie na pewno zdecydujemy się powtórzyć tę przygodę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *