Pracownia idealna

Lubisz szyć? Malujesz? Zajmujesz się decoupage’m? A może wyplatasz wiklinowe kosze lub posiadasz koło garncarskie? Bez względu na to, czy rękodzieło jest twoim sposobem na życie, czy hobby wiesz, jak ważne jest, aby mieć do tego zarezerwowany własny kąt. Nie sposób wykonywać pewnych czynności w salonie. Zbyt wiele czasu i energii traci się wtedy na przygotowanie do pracy, nie wspominając już o sprzątaniu po zakończeniu „sesji”. Nie wystarczy jednak mieć osobny pokój. Potrzebujesz pracowni z prawdziwego zdarzenia. Pracownia jak sama nazwa wskazuje jest pomieszczeniem przeznaczonym do pracy.

 

 

 

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju rękodziełem się zajmujemy, potrzebujemy dużego stołu. Blat powinien być umieszczony na odpowiedniej wysokości. Czyli jakiej? To jest uwarunkowane przede wszystkim od pozycji, w jakiej pracujemy. Jeśli przy pracy głównie stoimy, blat powinien być znacznie wyżej, niż standardowy. Wówczas na wszelki wypadek zaopatrujemy się w wysoki stołek lub krzesło kojarzące się z barowym. Dzięki niemu możemy dać w każdej chwili odpocząć nogom pozostając przy pracy. Warto pamiętać, że im większy stół, tym lepiej. Jedynym ograniczeniem są rozmiary samej pracowni. Stół nie powinien utrudniać wygodnego poruszania się po niej i korzystania z jej dobrodziejstw.

 

 

 

 

Wspaniale, kiedy w naszej pracowni przez większość dnia gości naturalne światło słoneczne. Jednak nie zawsze jest to możliwe ze względu na usytuowanie pokoju, ale także ze względu na pogodę. Z tego powodu bezpośrednio nad stołem powinno znajdować główne źródło światła. Najważniejsze przy wyborze lamy sufitowej do naszej pracowni jest to, aby źródło światła skierowane było w dół. Klosze i oprawy mogą zaciemniać lub zmieniać kolor światła, więc najlepiej wybrać prostą lampę z odkrytym dołem. Nie oznacza to, że będzie ona nudna. Od ilości wzorów można dostać zawrotu głowy. Najważniejsze, aby oprawa oświetlenia pasowała do rodzaju żarówek, z których będziemy korzystać. Najbardziej wskazane są te, które dają dużo ciepłego, zbliżonego do naturalnego, światła. Podobnie dobieramy światło nad kołem garncarskim czy maszyną do szycia, a także sztalugą.

 

Dla każdej dziedziny właściwe są specyficzne akcesoria, które są mniej lub bardziej niezbędne. Aby nasza praca przebiegała sprawnie i nic nie odrywało naszej uwagi od właściwego zajęcia, trzeba je  dobrze zorganizować. Pomocne okażą się szafki i szafeczki, półki i półeczki. Poza meblami niezwykle funkcjonalne okazują się wszelkiego rodzaju organizery, koszyczki, słoiczki i woreczki. Posegregowane materiały i narzędzia pozwalają pracować szybciej oszczędzając niepotrzebnego zdenerwowania. Oto kilka pomysłów, jak w praktyczny, a przy tym stylowy sposób wyposażyć pracownię.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *