Poliresing, czyli konglomerat ceramiczno-alabastrowy

Wybierając artykuły dekoracyjne do naszego mieszkania lubimy wiedzieć z czego są wykonane. Drewno, gips, tworzywa sztuczne – znamy je, lubimy lub też nie. Jednak kiedy w opisie figurki lub ramy obrazu czy lustra widzimy słowo „polyresin” (ang.) lub „polystein” (niem.) pojawia się w naszych głowach pytanie: „co to takiego?”. Przekładając nazwę na język polski otrzymujemy „poliresing” i nadal niewiele nam to mówi. Pewne wyobrażenie daje nam już nazwa złożona: konglomerat ceramiczno-alabastrowy. Jednak nadal nie jesteśmy przekonani, czy to dobre tworzywo, prawda? Nic dziwnego – w końcu sami nie wiemy o tym, jak często się z nim spotykamy.

Konglomerat ceramiczno-alabastrowy to mieszanka żywic, mączek alabastrowych i ceramicznych. Dlaczego jest wykorzystywany do produkcji dekoracji do wnętrz i ogrodów? Po pierwsze, jest stosunkowo niedrogi (w porównaniu do samego alabastru, ceramiki itp.). Po drugie, po podgrzaniu do odpowiedniej temperatury staje się bardzo giętki i pozwala na wykonanie odlewu o dowolnym kształcie. Po trzecie, bardzo dobrze przyjmuje różne rodzaje farb, co pozwala na dokładne pomalowanie nawet najdrobniejszych elementów. Po czwarte, jest doskonałym tworzywem do pokrycia brązem, co sprawia, że niedroga figurka może wyglądać niezwykle elegancko i szykownie. Po piąte, jest bardzo wytrzymały i sprawdza się zarówno w pomieszczeniach jak i ogrodach.

Poliresing wykorzystuje się do produkcji elementów modelarskich, figurek sprzedawanych jako pamiątki z wycieczek, ale także do wyrobu stylowych figur ozdobnych. Może zostać użyty do produkcji ramek na zdjęcia i lustra z fantazyjnymi zdobieniami. Obrazy w ramach z konglomeratu pomalowanego złotą farbą przypominają bogate ramy dzieł sztuki z muzeów i galerii. Na szczególną uwagę zasługują wykonane z tego tworzywa figurki pokryte brązem. Oglądający są przekonani, że to całościowy odlew ze stopu. Dopiero, kiedy wezmą figurkę do ręki waga zdradza, że jest inaczej.

Każdy z nas stawał w swoim życiu przed decyzją wyboru prezentu. Czasami trudno się zdecydować. Za bezpieczne uznajemy kupienie dekoracyjnej ramki lub figury w ulubionym przez adresata stylu. Warto dokonując zakupu, czy to dla siebie, czy dla kogoś bliskiego, kierować się nie tylko ceną, ale także sposobem wykonania. Wiedząc, czym jest poliresing nie musimy mieć więcej wątpliwości co do tego, czy nie wybieramy przedmiotu z fatalnego materiału. Oczywiście, jak z każdym materiałem, możemy zetknąć się z różną jakością, ale istnieją sklepy, które oferują całe kolekcje pięknych przedmiotów z konglomeratu ceramiczno-alabastrowego wysokiej jakości.

 

 

Komentarze
  1. Arek

    Witam, czy ktoś posiada informację gdzie można zakupić takie konglomeraty w Polsce? Będę wdzięczny za pomoc:)Pozdrawiam

  2. Karolina Janecka

    Kiedy zainteresowałam się tym tematem, sama szukałam informacji na ten temat. Niestety nie udało mi się znaleźć żadnego dystrybutora konglomeratu jako masy na terenie Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *