Oświetlenie? Jasna sprawa!

O znaczeniu światła w naszym codziennym funkcjonowaniu można powiedzieć wiele. Dobrze dobrane oświetlenie poprawia naszą wydajność w pracy, korzystnie wpływa na kondycję wzroku. Nie wszyscy mamy ten komfort, aby spędzać czas w pomieszczeniach z dużą ilością okien czy na świeżym powietrzu.  Osoby, które spędzają dużo czasu w zimnym, sztucznym świetle znacznie częściej uskarżają się na złe samopoczucie i zmęczenie. Światłoterapia jest jedną z najmodniejszych metod walki z depresją. Poza tym oświetlenie pełni rolę dekoracyjną. Zarówno ze względu na jego rodzaj, jak i oprawę. Warto więc zadbać o dobre oświetlenie, zarówno w miejscu pracy, jak i w domu.

Dwie podstawowe metody doświetlania pomieszczenia to: wykorzystywanie światła sztucznego oraz światła świec. Drugi sposób spełnia przede wszystkim funkcje estetyczną poprzez przepiękne świeczniki (poza awariami energetycznymi oczywiście). Sterowanie nastrojem za pomocą świec jest tak oczywiste, że nie ma konieczności zatrzymywania się nad tym sposobem. Jedyne, co muszę napisać, to przypomnienie o odpowiedniej – bezpiecznej – ekspozycji świec: z dala od tkanin, w odpowiednim oddaleniu od siebie i innych przedmiotów. I nigdy nie zostawiajmy zapalonych świec bez nadzoru.

Sztuczne światło to temat znacznie bardziej złożony… Istnieje wiele miejsc typowych dla umieszczania źródeł światła. Najpopularniejszym miejscem umieszczania punktów świetlnych jest sufit. Zwykle w jego centralnej części montujemy żyrandol. Zaplanowana w tym miejscu lampa powinna dawać światło rozproszone ku dołowi. Dobrze, gdy żarówka emituje ciepłe światło. Niektóre obecne na rynku stylowe lampy umożliwiają sterowanie natężeniem światła poprzez włączanie jednego lub kilku kloszy. Inny bardzo popularny sposób to ściemniacze zamontowane w przełączniku, pozwalające ustawić mocniejsze lub słabsze natężenie światła.

Bardzo ważne jest również oświetlenie boczne. Pozwala nam ono uzyskać bardziej skupione światło. Co ważne, ma ono ogromny wpływ na budowanie atmosfery. W sypialni standardowym miejscem jego zastosowania jest ściana, na której znajduje się zagłówek łóżka. Kinkiety z obu stron łóżka pozwala uzyskać przyciemnione światło, typowe w swojej mocy dla światła świec, dzięki odpowiednio dobranym żarówkom.  Można zapalać zarówno jedno jak i dwa z nich. Innym rozwiązaniem, które stanowi wsparcie dla oświetlenia w sypialniach i osobistych pokojach są lampki stojące. Pozostając przy sypialni, stawia się je najczęściej na stoliku, szafce nocnej, rzadziej na podłodze. Umożliwiają nam wygodne czytanie, robienie notatek, itp.  Lampki nocne i biurkowe będą różnić się zarówno formą, jak i mocą żarówki.

Jeśli lampka ma przede wszystkim zdobić i budować nastrój, warto zastanowić się nad wyborem modelu stylizowanego na minioną epokę lub z ciekawą figurą w podstawie. Modele z witrażami w formie kloszy, po włączaniu dają efekt kolorowego rozproszonego światła. Lżejszym, i zwykle tańszym, sposobem  jest osłonięcie żarówki abażurem.  Materiał można idealnie dobrać do tonacji, jaką wykorzystaliśmy wcześniej podczas aranżacji w danym pokoju. Ciekawym rozwiązaniem, umożliwiającym uzyskanie niepowtarzalnego nastroju jest zamontowanie sufitu podwieszanego wraz z umieszczonymi w nim punktami emitującymi światło o różnym natężeniu. Bardzo nowoczesnym i oryginalnym sposobem jest ponadto wbudowanie listew LED w kafelki albo w inne elementy wykończenia, na przykład w zabudowę szafek. Stosuje się je w trakcie wykonywania remontu. Pozwalają one oświetlić prostym pasem podłogę, czy część łazienki. Ciekawym rozwiązaniem jest ponadto montowanie oświetlenia w szafach, witrynach, nad blatami w kuchni, czyli wszędzie tam, gdzie w praktyczny sposób może być wykorzystane lekkie oświetlenie. Wszystkie te sposoby pozwalają na stworzenie miejsca przyjaznego zarówno pracy jak i wypoczynkowi. Warto wykorzystać chociaż niektóre z nich!

Dla chcących wiedzieć więcej – jakie są wady i zalety oświetlenia LED 😉

 

Oczywiście w razie problemów z oświetleniem warto zgłosić się do profesjonalnego elektryka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *