Najdziwniejsze domy na świecie

  1. Ex-kościół (Holandia)

Firma architektoniczna Zecc Architecten postanowiła przerobić dwa opuszczone kościoły znajdujące się w miejscowości Utrecht w Holandii, na luksusowe domy mieszkalne. Pozostawiono oryginalne fasady budynku, a we wnętrzach w dużym stopniu zachowano elementy wystroju, takie jak witraże w oknach, krzyże czy organy. Nowoczesne wyposażenie utrzymano w minimalistycznej, surowej formie i ascetycznych kolorach – bieli, szarości i czerni.

 

  1. Najcieńszy dom na świecie (Polska)

Co prawda Polska jeszcze przez długi czas nie będzie mogła poszczycić się takim projektem domu, jaki stworzyła holenderska firma architektoniczna, ale ulokowany w Warszawie Dom Kereta to najcieńsza tego typu budowla na świecie. Zamieszkały przez izraelskiego pisarza Etgara Kereta, w najszerszym miejscu ma 152 centymetry, a w najwęższym – jedyne 92 centymetry.

 

  1. Do góry nogami (Polska)

Kolejna propozycja z Polski, czyli projekt autorstwa Daniela Czapiewskiego, znajdujący się w Szymbarku.

 

  1. U Flinstonów (Malibu)

Ulokowany w egzotycznej krainie, dom ten został zaprojektowany pod wpływem kultowego serialu z lat 60. Flinstonowie, opowiadającego o przygodach szalonej rodziny jaskiniowców.

 

  1. Tańczący dom (Czechy)

Kino okazuje się być najwyraźniej wysoce inspirujące dla architektów. Tańczący dom został bowiem zbudowany by upamiętnić słynnych tancerzy i aktorów – Freda Astaire’a i Ginger Rogers. To właśnie ich sylwetki mają symbolizować oryginalnie wygięte dwie części budowli.

 

  1. Muszla (Meksyk)

Zainspirowany twórczością Gaudiego i Franka Lloyd Wrighta jest oryginalną siedzibą młodego małżeństwa i dwójki ich dzieci.

 

  1. Neverwas Haul

Dzieło grupki fanów steampunku. Neverwas Haul to inspirowana epoką wiktoriańską, trzypiętrowa budowla na kołach, wykonana w 75% z przetworzonych materiałów.

 

  1. Kamienny dom (Portugalia)

Prawdopodobnie również zainspirowany słynnymi Flinstonami, dom ten znajduje się w portugalskich górach Fafe.

 

  1. Przezroczysty dom (Japonia)

Japoński minimalizm, elegancja i kreatywność w jednym. Liczne w tej budowli podesty i platformy zostały zainspirowane przodkami człowiek – małpami – i ich wspinaczkowym trybem życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *