Meble ogrodowe – które wybrać?

Wraz z nadejściem wiosny coraz więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Wiele naszych zajęć przenosimy na balkony, tarasy i do ogrodów. Kto nie lubi porannej kawy w otoczeniu zieleni, w pierwszych ciepłych promieniach słońca? Wieczory z książką nabierają niezwykłego uroku, kiedy możemy cieszyć się jednocześnie zapachem soczystej zieleni. I oczywiście grill. Czas spędzony z bliskimi w naszym ogrodzie, czy na działce łączy przyjemność z dbaniem o zdrowie. Trudno byłoby jednak cieszyć się sprzyjającą pogodą bez stołu, krzeseł, czy ławy. Jak wybrać meble ogrodowe idealne dla nas? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, warto wiedzieć, w czym możemy wybierać.

 

Bez wątpienia najpopularniejsze są meble plastikowe. Ich największą zaletą jest cena. Plastikowy zestaw krzeseł ze stołem jest wydatkiem, na który mogą pozwolić sobie nawet studenci. Poza tym na ich korzyść przemawia waga. Bardzo lekkie, wyprofilowane krzesła można nakładać jedno na drugie. Stoły z wyjmowanymi  z blatu nogami pozwalają na zapakowanie mebli nawet do samochodu osobowego, kiedy wyjeżdżamy na weekend w plenerze. Niestety, nie są one idealne. Choć można pozostawić je na deszczu, to są najpodatniejsze na urazy mechaniczne i po kilku sezonach tracą na wytrzymałości i stają się kruche. Poza tym, wystawione na długotrwałe działanie promieni słonecznych tracą kolor.

Na popularności zyskały w ostatnich latach meble wykonane z wikliny oraz z rattanu. Naturalne materiały nie są jednak odporne na działanie deszczu i ostrego słońca. Nie można używać ich w bezpośrednim sąsiedztwie grilla, ponieważ wysoka temperatura powoduje, że rattan i wiklina stają się bardzo kruche. Ponadto ich przechowywanie wymaga sporo miejsca, gdyż są to meble stałe. Najlepszym miejscem dla takich mebli będzie zadaszony taras bądź balkon. Choć wymagają szczególnej uwagi trudno się im oprzeć, ponieważ są po prostu naturalnie piękne.

Dla miłośników rattanu, którzy boleją nad ich wymagającą naturą, doskonałym rozwiązaniem może okazać się technorattan. Są o wiele trwalsze i doskonale współgrają ze szkłem, które często jest wykorzystywane jako blat stolików.

Ci, którzy stawiają na naturalność i wytrzymałość odpowiedzią „jakie meble?” jest „z drewna”. Choć są ciężkie, nie trzeba się o nie bać. Zabezpieczone impregnatem lub polakierowane nie wymagają ciągłego przenoszenia w cień, ani chowania przy pierwszych kroplach deszczu. Wystarczy pamiętać, aby osuszyć je ręcznikiem, czy szmatką, kiedy osiądzie na nich wilgoć. Wykonywane z różnych rodzajów drzewa rodzimego, jak i egzotycznych gatunków, tworzą szeroki wybór.

Ostatnią propozycją są meble metalowe. Żeliwne lub aluminiowe są najwytrzymalszym i najtrwalszym rodzajem mebli. O ile meble z aluminium są lekkie, o tyle żeliwo jest dużo cięższe. Jest to zarówno plusem, jak i minusem. Choć ciężko się je przenosi, to nie musimy obawiać się, że przewróci je byle wiatr. Niezwykle łatwe w utrzymaniu czystości, mogą być pięknie zdobione ażurowymi ornamentami. Te, które są składane nie sprawiają nawet trudności w przechowywaniu zimą. Jednak meble o stałej konstrukcji wymagają bardzo dużo miejsca, podobnie jak wiklinowe, kiedy pora zamknąć sezon.

Szeroki wybór tworzyw i form mebli ogrodowych stanowi niejako gwarancję, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli wyposażymy je w ozdobne poduszki, narzuty lub koce, będą niezwykle wygodne, a dodatkowo uchronimy się przed chłodem w pierwszych i ostatnich godzinach dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *