Mała łazienka – funkcjonalna i wygodna

Mieszkania w blokach i kamienicach nie stwarzają możliwości posiadania dwóch łazienek. W wielu nie ma nawet osobno wydzielonej toalety. Kiedy wstawi się do łazienki niezbędne urządzenia sanitarne i pralkę, może okazać się, że zostaje nam pół metra kwadratowego podłogi. Co zrobić, żeby zyskać przestrzeń i nie rezygnować z wygody? Oto kilka podpowiedzi.

Kolory, wzory, światło. Jak we wszystkich małych pomieszczeniach należy trzymać się jasnych barw. Jednolicie dobrane kolory na płytek i farby na pozostałych częściach ścian. Sufit warto pomalować na biało. Jeśli zależy nam na umieszczeniu oświetlenia LED w podwieszanym suficie, to nie obniżamy go całościowo, tylko na przykład po skosie przez nie więcej niż połowę powierzchni. Kilka źródeł światła nie tylko zapewni nam równomierne oświetlenie, niezbędne przy wykonywaniu makijażu, czy goleniu, ale także wydobędzie na zewnątrz każdy centymetr przestrzeni. Nieduże płytki bez wzorów z jasną fugą pomogą nam optycznie powiększyć łazienkę, podobnie jak jasne, połyskliwe fronty szafek. Nic jednak nie wydłuży jej tak, jak duże lustro. Można nim zakryć całą szerokość jednej ściany. Stojąc przed takim lustrem będziemy mieć wrażenie, że nasza łazienka jest dwa razy większa. Co ważne, takie lustro ułatwia wszelkie zabiegi kosmetyczne.

Wanna czy prysznic? Im mniejsza łazienka, tym więcej głosów na korzyść prysznica. Możliwość zamontowania kabiny narożnikowej pozwala zaoszczędzić dużo miejsca. Wysokie brodziki pod zabudowę świetnie spełniają funkcję wanny dla dzieci. Jeśli jednak nie wyobrażamy sobie życia bez wanny, warto zdecydować się na narożną lub asymetryczną, która pozwoli nam „wcisnąć” ją w kąt łazienki. Zamontowanie parawanu lub zasłonki na relingu sprawi, że będziemy mogli w niej brać także prysznic.

Armatura na naszą miarę. Umywalka powinna być montowana do ściany, a nie na nóżce. Dzięki temu pod umywalką można ustawić szafkę, w której zorganizujemy miejsce np. dla chemii lub artykułów higienicznych. Jeśli nasza łazienka spełnia również rolę toalety, warto wybrać zestaw podtynkowy. Jeżeli nie chcemy „pruć” ścian, można do zabudować, a nad nim zyskamy półkę, nad którą można umieścić jeszcze jedną – kolejne miejsce na nasze rzeczy.

Wielofunkcyjność. Łączenie kilku funkcji w jednym urządzeniu jest wskazane wszędzie tam, gdzie liczy się każdy centymetr przestrzeni. Doskonałym przykładem takiego połączenia są grzejniki żeberkowe i relingowe, które staja się miejscem stworzonym do suszenia ręczników. Poza wspomnianym już dodaniem opcji prysznica do wanny, warto przy zakupie nowej pralki pomyśleć o modelu, który jest także suszarką. Jeśli zależy nam na posiadaniu miejsca do rozwieszania bielizny to od lat nic nie sprawdza się tak, jak suszarka sufitowa. Ostatnim pomysłem jest szafka wyposażona w lustro zamontowane w drzwiczkach.

Ład i porządek. Małe przestrzenie nie lubią bałaganu. Wszystko, co możemy schować – chowany. Nie wieszamy na ścianach obrazków, unikamy bibelotów. Jeśli zależy nam na jakimś stylowym dodatku, wybieramy jeden mocny akcent. Każda łazienka może stać się wygodna, najważniejsze, aby urządzając ją, trzymać się planu ułożonego zgodnie z tym, co jest dla nas najważniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *