Alternatywa dla fontanny ogrodowej – wodnik

Każdy, kto ma choćby malutki ogródek wie, że nie sposób utrzymać roślin w dobrej kondycji bez odpowiedniego nawadniania. Szczególnie latem, kiedy upały dają się we znaki wszystkim i wszystkiemu, co ma w sobie pierwiastek życia. Zwykle dostęp do bieżącej wody zapewnia nam  kran zewnętrzny. Wystając bezpośrednio ze ściany domu lub stercząc z ziemi nie wygląda zbyt estetycznie. Niektórzy decydują się na montaż fontann ogrodowych, jednak wymagają one stałej pielęgnacji i zajmują sporo miejsca. Na szczęście, między zwykłym kranem a fontanną, istnieje złoty środek. Jest nim wodnik ogrodowy, który pozwala osadzić kran ogrodowy w ciekawej aranżacji. Istnieją dwa rodzaje wodników: wolnostojące i wiszące. Jeżeli dopływ wody jest wyprowadzony ze ściany, wybieramy wodnik wiszący. W przypadku poziomego przyłącza możemy zastosować wolnostojacy, dzięki czemu, nie będziemy musieli stosować żadnych dodatkowych przedłużek.

Główną cechą obu typów jest dekoratywność. Wodnik wiszący przypomina fragment bogato zdobionej ściany. Wykonanie w różnych stylach pozwala na wybór takiego, który będzie idealnie współgrać z aranżacją naszego ogrodu. Zarówno miłośnicy renesansowego przepychu czy tajemniczości rodem z angielskich ogrodów, znajdą coś dla siebie. Ornamentyka kwiatowa i wzory muszli to podstawa. Wychodzący z frontu wodnika kran jest wyposażony w kurek, który sam może stanowić dekorację, jeśli jest starannie wykonany i posiada niebanalny kształt. U dołu znajduje się podstawa, spełniająca rolę misy, w której zbiera się przelana woda. Co ważne, wodniki wykonywane są z metalu. Podnosi to ich odporność na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Optyka szarego kamienia lub białego marmuru dodaje mu klasycznej elegancji. Samo podłączenie do źródła wody nie stanowi problemu, ponieważ postępuje się przy nim tak samo, jak podczas montażu zwykłego kranu.

Wodnik nie tylko cieszy oko swoimi zdobieniami, ale przede wszystkim jest bardzo przydatny. W upalne dni daje możliwość odświeżenia się podczas wypoczynku, pozwala zmyć z dłoni ziemię po pieleniu rabatek, a także nabrać wody do konewki. Wszyscy wiemy, że dzieci uwielbiają bawić się wodą, więc chyba nie trzeba tłumaczyć, że i one chętnie będą z niego korzystać. Dzięki wodnikowi zwykły ogrodowy kran zamieni się w efektowną ozdobę. Możemy być pewni, że wszyscy goszczący w naszym zielonym zakątku zwrócą na niego uwagę. Połączenie funkcjonalności i piękna daje wodnikowi przewagę nad typową fontanną ogrodową, która stanowi przede wszystkim ozdobę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *